wymiana HDD

Przyczyny awarii HDD

Jedną z najczęstszych awarii komputerowych jest uszkodzenie dysku twardego. Awaria dysku HDD spowodowana jest  ich budową – jest to bardzo precyzyjne urządzenie mechaniczne wykorzystujące do zapisu i odczytu danych nośnik magnetyczny.

Więcej na temat budowy dysku: Wikipedia

Do najczęstszych uszkodzeń  dysku należą:

  • uszkodzenia mechaniczne nośnika danych wywołane wstrząsami,
  • uszkodzenia elektroniki dysku,
  • zmęczenie materiału, czyli zużycie się nośnika magnetycznego danych.

Użytkownik eksploatując dysk nie ma wpływu na jakość użytych do jego budowy materiałów, czy konstrukcję,  ale sposób eksploatacji sprzętu ma wielkie znacznie dla jego trwałości.

W szczególności tyczy się to wszelkich komputerów przenośnych.

Pracująca tarcza dysku twardego obraca się z prędkością 5400 -7200 obrotów na minutę, a nad nią przesuwa się ruchome ramię z głowicą.

Kończąc pracę ramię głowicy magnetycznej zostaje „zaparkowane” obok tarczy z nośnikiem danych co zabezpiecza przed przypadkowym rysowaniem jej delikatnej powierzchni. Tak zabezpieczony dysk nie jest już mocno wrażliwy na upadki czy inne udary mechaniczne.

Objawy uszkodzenia dysku twardego HDD to:

  • wszelkiego typu nowe dźwięki podczas pracy –  piski, stukoty, klekotania,
  • niestabilna praca systemu,
  • nagłe spowolnienie pracy komputera,
  • informacje systemowe o niespójności systemu plików,
  • włączający się program CHKDSK.

Aby zapewnić długotrwałą prace urządzenia pracujący dysk należy chronić przed nagłymi udarami mechanicznymi. Uważajmy więc by w pośpiechu kończąc pracę nie wkładać pracującego jeszcze laptopa do torby która ląduje w bagażniku samochodu. W przypadku komputerów stacjonarnych ważna jest stabilna podstawa na której stoi sprzęt. Starajmy się zapewnić jak najspokojniejsze środowisko pracy naszym urządzeniom, dzięki temu  odwdzięczą się one długą i bezawaryjną pracą.

Najlepszą metodą na zapewnienie sobie bezstresowej sytuacji związanej z awarią dysku jest  robienie częstych kopii zapasowych naszych ważnych danych.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, iż nasz dysk HDD nie działa tak jak powinien lub doszło do całkowitego uszkodzenia zalecamy odwiedziny w naszym serwisie komputerowym w Bydgoszczy przy ul. Stawowej 100. Jedną z naszych usług jest wymiana dysku w laptopie lub jego naprawa. Serdecznie zapraszamy!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *