serwis laptopów Bydgoszcz

Czyszczenie układu chłodzenia laptopa

Ze względu na osadzający się wewnątrz ciasnej obudowy  kurz po dłuższym okresie użytkowania każdy laptop  wymaga czyszczenia układu chłodzącego. Największa ilość kurzu i pyłu osadza się na kratkach radiatora od wewnętrznej strony wentylatora. W przypadku długo nie czyszczonych laptopów dochodzi do 100% zatkania kanałów wentylacyjnych twardą zbitą masą kurzu, sierści zwierząt itp.

Brak cyrkulacji powietrza powoduje gwałtowny wzrost temperatury wewnątrz obudowy i szereg problemów z funkcjonowaniem sprzętu lub uszkodzenie  karty graficznej laptopa. Jedną z najważniejszych więc czynności przy użytkowaniu  jest czyszczenie laptopa.

Najczęstsze objawy przegrzewania  się komputera / laptopa:

  • nagrzewanie się obudowy laptopa,
  • zwiększeniem hałasu – wentylator pracuje na najwyższych obrotach
  • wolniejsze działanie notebooka / komputera – odczuwalny spadek wydajności
  • niespodziewane wyłączanie się komputera podczas pracy
  • przekłamania w wyświetlanym obrazie (artefakty)

Samodzielnie można wyczyścić lekko zabrudzonego laptopa  przykładając do wylotu układu chłodzenia ssawkę odkurzacza a do wlotu wentylatora dmuchnąć strumień sprężonego powietrza.

Czyszczenie laptopa polegające na dmuchnięciu sprężonym powietrzem z zewnątrz obudowy na zabrudzony radiator może się skończyć poważną awarią!!!

Kurz osiadły od wewnętrznej strony radiatora może bowiem zablokować łopaty wentylatora i spowodować spalenie karty graficznej lub procesora.

Jedynym słusznym rozwiązaniem w przypadku mocno zabrudzonego komputera jest  rozkręcenie  obudowy,   oczyszczenie układu chłodzącego i wymiana pasty termo-przewodzącej spomiędzy radiatora  karty graficznej i procesora laptopa.

W celu wykonania gruntownego czyszczenia i konserwacji laptopa / komputera zapraszamy do naszego serwisu komputerowego.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *