naprawa gniazda w laptopie lenovo

Naprawa gniazda zasilania w laptopie Lenovo

Do naszego serwisu zawitał laptop firmy Lenowo,  który przestał współpracować z właścicielem. Po wstępnej, szybkiej diagnostyce wizualnej odkryliśmy uszkodzenie mechaniczne gniazda zasilania.

Niestety tego typu gniazdo zasilania jest wrażliwe na udary i dosyć często pęka. Większość typów gniazd zasilania po mechanicznym uszkodzeniu przestaje zasilać płytę główną i powoduje przerwę w pracy laptopa. W szczególności zachowują się tak gniazda lutowane na sztywno do zasilanej przez nie płyty głównej.

Gniazda zasilania stosowane w Lenovo  pomimo uszkodzenia lub wręcz wyrwania jego plastikowego środka umożliwia czasem jeszcze użytkowanie sprzętu. Wyraźnie widać to na fotografii uszkodzonego gniazda zasilania. Po stracie wewnętrznej obudowy pinów zasilania i sterujących zostają one bez zabezpieczenia przed zwarciem stale jednak umożliwiając pracę urządzenia. Często nieuważny właściciel laptopa nie jest nawet świadomy uszkodzeń gniazda zasilania swojego sprzętu.

Sytuacja taka wygląda nie groźnie dopóki wtyczka zasilacza wkładana jest precyzyjnie do gniazda zasilania i nie jest poddana żadnym wstrząsom czy szarpnięciom. W przeciwnym razie dochodzi do zwarcia pinów zasilania i sygnałowego. Następnie napięcie z pinów zasilających niszczy elementy płyty głównej laptopa co niestety miało miejsce w tym przypadku.

Niestety oprócz naprawy gniazda potrzebna była tutaj wymiana płyty głównej, co też uczyniliśmy w naszym serwisie komputerowym.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *