zalany laptop

Zalany laptop.

Zalanie laptopa – Jak postępować?

Często nasi klienci dostarczają nam do naprawy laptopa który został zalany jakimś napojem. Niestety nie wszyscy  zjawiają się u nas dostatecznie szybko by uratować sprzęt. W przypadku zalania jakiegokolwiek sprzętu elektronicznego pierwszą czynnością ratunkową jest natychmiastowe wyjęcie baterii  i odłączenie zasilania. Następnie można podejmować próby wylania cieczy ze środka obudowy. Można to zrobić np. kładąc na krótki czas laptopa na klapie matrycy by woda, czy inny napój odciekła. Laptopa trzymamy „do góry nogami” gdyż szereg otworów wentylacyjnych znajduje się pod klawiaturą. Płyn dostaje się do komputera najczęściej właśnie tą drogą, więc tędy najszybciej też z niego wypłynie.  Odradzamy wszelkiego rodzaju  „potrząsania” laptopem, gdyż w ten sposób możemy zwiększyć jeszcze penetrację wnętrza naszego sprzętu przez wylany płyn.  Na tym właściwie kończą się samodzielne możliwości naprawy zalanego sprzętu.

CZY ZALANEGO LAPTOPA MOŻNA PRÓBOWAĆ SUSZYĆ  CIEPŁYM STRUMIENIEM POWIETRZA, WSADZIĆ W RYŻ, CZY POŁOŻYĆ NA TYDZIEŃ NA KALORYFERZE?

Takich porad udziela wielu „znawców tematu” w Internecie. Niestety po zastosowaniu w/w czynności sukces jest bardzo wątpliwy. Uruchomiony, zalany  laptop działa i wydaje się, że wszystko jest w porządku? Nic bardziej błędnego. Poważne uszkodzenia jak np. niedziałające przyciski klawiatury, porty USB, miganie obrazu czy częste zawieszania mogą pojawić się nawet po kilku tygodniach.  Ciecz, która dostanie się na płytę główną komputera penetruje bowiem wielowarstwową płytę główną i wchodzi w reakcje chemiczne z miniaturowymi elementami elektronicznymi powodując ich korozję. Nawet gdy płyn zaschnie jego pozostałości dalej niszczą elektronikę skracając znacznie życie naszego laptopa. .

Aby nie dopuścić do zniszczenia delikatnych układów elektronicznych należy NIEZWŁOCZNIE rozebrać laptopa, dokładnie wymyć zalane elementy – najlepiej w myjce ultradźwiękowej oraz odpowiednich płynach czyszczących (min. alkohol izopropylowy). Następnie koniecznie trzeba dokładnie wysuszyć zalane elementy i poddać je inspekcji wizualnej. Tak przygotowany sprzęt można skręcić i poddać testom. Przy odrobinie szczęścia i szybkiej reakcji można w wielu przypadkach obyć się bez kosztownych napraw płyt głównych komputera.

 W przypadku zalania laptopa zapraszamy więc jak najszybciej do naszego serwisu komputerowego.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *