Czyszczenie układu chłodzenia laptopa

Czyszczenie laptopa.
brudny układ chłodzenia, czyszczenie laptopa

Ze względu na osadzający się wewnątrz ciasnej obudowy  kurz po dłuższym okresie użytkowania każdy laptop  wymaga czyszczenia układu chłodzącego. Największa ilość kurzu i pyłu osadza się na kratkach radiatora od wewnętrznej strony wentylatora. W przypadku długo nie czyszczonych laptopów dochodzi do 100% zatkania kanałów wentylacyjnych twardą zbitą masą kurzu, sierści zwierząt itp.

Brak cyrkulacji powietrza powoduje gwałtowny wzrost temperatury wewnątrz obudowy i szereg problemów z funkcjonowaniem sprzętu lub uszkodzenie  karty graficznej laptopa. Jedną z najważniejszych więc czynności przy użytkowaniu  jest czyszczenie laptopa.

 Najczęstsze objawy przegrzewania  się komputera / laptopa:

  • nagrzewanie się obudowy laptopa,

  • zwiększeniem hałasu – wentylator pracuje na najwyższych obrotach

  • wolniejsze działanie notebooka / komputera – odczuwalny spadek wydajności

  • niespodziewane wyłączanie się komputera podczas pracy

  • przekłamania w wyświetlanym obrazie (artefakty)

Samodzielnie można wyczyścić lekko zabrudzonego laptopa  przykładając do wylotu układu chłodzenia ssawkę odkurzacza a do wlotu wentylatora dmuchnąć strumień sprężonego powietrza.

Czyszczenie laptopa polegające na dmuchnięciu sprężonym powietrzem z zewnątrz obudowy na zabrudzony radiator może się skończyć poważną awarią!!!

Kurz osiadły od wewnętrznej strony radiatora może bowiem zablokować łopaty wentylatora i spowodować spalenie karty graficznej lub procesora.

Jedynym słusznym rozwiązaniem w przypadku mocno zabrudzonego komputera jest  rozkręcenie  obudowy,   oczyszczenie układu chłodzącego i wymiana pasty termo-przewodzącej spomiędzy radiatora  karty graficznej i procesora laptopa.

W celu wykonania gruntownego czyszczenia i konserwacji laptopa / komputera zapraszamy do naszego serwisu komputerowego.